TEKNİK ALÜMİNYUM SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

ADI / SOYADI / UNVANI: TEKNİK ALÜMİNYUM SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

VERGİ NUMARASI / VERGİ DAİRESİ: 8360027929 / BÜYÜK MÜKELLEFLER VERGİ DAİRESİ / İSTANBUL

TİCARET SİCİL NUMARASI / KAYIT YERİ: 165968/0 / İSTANBUL

DOSYA ESAS NO: 2018/831

İLAN METNİ

TEKNİK ALÜMİNYUM SANAYİ ANONİM ŞİRKETİ

KONKORDATO KOMİSERLİĞİNDEN
(İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2018 / 831 E Sayılı Dosyası)

ALACAKLILAR KURULU TOPLANTI DAVETİ

İstanbul Ticaret Odası’nın 165968/0 sicil numarasında kayıtlı ve Büyük Mükellefler Vergi Dairesi’nin 836 002 7929 vergi kimlik numaralı kurumlar vergisi mükellefi “Saadetdere Mh. Firuzköy Bulvarı No:3 Esenyurt / İstanbul ” adresinde faaliyet gösteren Teknik Alüminyum Sanayi Anonim Şirketi’ne İstanbul Bakırköy 2. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2018/831 E. sayılı dosyasında, 30.01.2019 tarihinden başlamak üzere 1 yıllık kesin mühlet kararı verilmiştir.
Aynı mahkemenin ekte yer alan 21.06.2019 tarihli ara kararı ile 3 kişiden oluşan alacaklılar kuruluna seçilmiş bulunmaktasınız.
30617 sayılı ve 30.01.2019 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan Konkordato Komiserliği ve Alacaklılar Kuruluna Dair Yönetmeliğin m. 24/1 uyarınca; alacaklılar kurulunun her ay en az bir toplantı yapması gerekmektedir.
İlk alacaklılar kurulu toplantısı “19 Mayıs Mahallesi, Halaskargazi Caddesi, No.168, Kent Apartmanı, A blok Daire 4 Şişli- İstanbul” adresinde, 09.07.2019 tarihinde saat 11.00’da yapılacaktır. 01.07.2019
GÜNDEM

 1. Tanışma ve iletişim bilgilerinin teatisi.
 2. Komiser faaliyetleri hakkında bilgilendirme.
 3. Kesin mühlet sürecine ilişkin karşılıklı görüş ve öneriler.
 4. Bir sonraki toplantı tarihinin belirlenmesi

KONKORDATO KOMİSER HEYETİ

Haluk AKSU
SMMM/KGK
Bağımsız Denetçi
Prof. Dr. Fatma Pamukçu
Öğretim Üyesi
Doç. Dr. Burak Huysal
Öğretim Üyesi

İLAN ADRESİ: https://ilan.gov.tr/detay-iflas-hukuku-davalari-iik-konkordato-ve-muhlet-iik-288inci-md-konkordato-komiserliginden-alacaklilari-beyana-davet-ilani-650707.html

One comment

 1. Konkordato davası devam eden Teknik Alüminyum’u, ABD’li AA Metals isimli şirket satın aldı. ABD’li şirket, 400 milyon liralık borcunu üstlendiği Teknik Alüminyum’un yüzde 100 hissesinin yeni sahibi oldu. Söz konusu satış, konkordato davası devam ederken el değiştiren ilk şirket olma özelliği taşıyor.
  Türkiye’nin ilk alüminyum levha üreticisi olarak 1960 yılında kurulan Teknik Alüminyum San. AŞ, sektörün köklü firmalarından biri.

  133 dönüm üzerine kurulu şirket 2016 yılında en çok ihracat yapan ilk 100 firma arasındaydı. Geçen yıl baş gösteren mali darboğazı aşamayan Teknik Alüminyum konkordato talep etmişti.

  Hürriyet gazetesinden Dinçer Gökçe’nin haberine göre, mahkeme şirketin talebini kabul etti, bu yılın başında bir yıllık kesin mühlet verdi. Şirket bu kararla birlikte rahat bir nefes alırken diğer yandan satış sürecine de hız verildi. 400 milyon dolar ciroli AA Metals’in sahibi Çin asıllı ABD vatandaşı Jack Cheng, Teknik Alüminyum’u satın almak için görüşmelere başladı.

  Bir danışmanlık şirketi aracılığı ile başlayan görüşmeler geçen Mart ayında olumlu sonuçlandı; taraflar el sıkışarak masadan kalktı. Anlaşmaya göre AA Metals, şirketin 400 milyon liralık banka ve piyasa borçlarını üstlendi.

  ÖDEMELERE BAŞLADI

  AA Metals yetkilileri, Teknik Alüminyum ile anlaşmaya vardıktan sonra bu kez, alacaklı şirket ve bankalar ile görüşmelere başlandı. Üç ay kadar süren bu görüşmeler de olumlu sonuçlandı. Bankalara olan borçlar yapılandırıldı. Anlaşma sağlanması sonrası piyasaya olan borçların da 100 milyon liralık kısmı ödendi. AA Metals ile anlaşmanın sağlanması sonrası Teknik Alüminyum için açılan davadan feragat edildi. Mahkeme geçen 16 Temmuz’da şirketin talebi üzerine, verdiği konkordato kararını kaldırdı. Böylece Teknik Alüminyum 9 ay sonra konkordato sürecinden çıkmış oldu.

  Teknik Alüminyum’un avukatı Şevket Çelik, “Bu satış Türkiye’de, konkordato davası devam edip de satılan ilk büyük şirket. Henüz ikinci bir örneği yok. Türkiye’de, konkordatoda olan şirketlere yönelik olumsuz bir hava var. Ancak, ABD başta olmak üzere birçok ülkede tersi bir durum söz konusu… Onlar bu tür şirketleri aynı zamanda iyi bir fırsat olarak da değerlendiriyor” diye konuştu.

  AA Metals Türkiye Temsilcisi Amre Paksoy ise, ABD ile Çin arasındaki gerilimin satış sürecini olumlu etkilediğini söyledi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir