SON İLANLAR
CENGİZHAN GAYRİMENKUL PLANLAMA TURİZM İNŞAAT İÇ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - ERHAN DIVARCI - SİNAN COŞKUN - ŞEREF COŞKUN - COŞKUN İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - COŞTAŞ İNŞAAT SANAYİ VE TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - AY PVC PLASTİK MOB. İNŞ. TAAH. NAK. VE TAR. ÜR. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ - HAMZA DEMİRER - EMEK ZİRAAT ORMAN VE İŞ MAKİNALARI TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - NETWORK GLOBAL LOJİSTİK A.Ş - CANİP KARAKUŞ - ALPENA YAPI ELEMANLARI SANAYİ VE TİCARET BİLİŞİM HİZMETLERİ İMALAT PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT LİMİTED ŞİRK - ALPENA BALKON CAMLAMA ENDÜSTRİYEL TASARIM KAPI SİSTEMLERİ İMALAT SANAYİ VE PAZARLAMA İTHALAT İHRACAT LİMİTED - AÇM ALÜMİNYUM ÇÖZÜM MERKEZİ YAPI ÜRÜNLERİ SANAYİ VE DIŞ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - SERHAT OYMAN - ŞEVDER OYMAN - İNTECO TEKNOLOJİ ÇÖZÜMLERİ İNŞAAT TARIM VE HAYVANCILIK TURİZM SANAYİ TİCARET LİMİTED ŞİRKETİ - EKLİPS İNŞAAT HARİTA VE MÜHENDİSLİK DANIŞMANLIK ELEKTRONİK YAZILIM DONANIM OTOMASYON TEMİZLİK SANAYİ İMALAT - EMEKSİZLER AKARYAKIT YEM VE NAKLİYAT SANAYİ TİC. LTD. ŞTİ - TANGO TEKSTİL RESTAURANT TURİZM İŞLETMECİLİĞİ SANAYİ VE TİCARET ANONİM ŞİRKETİ - SEVİNÇ İNŞAAT PETROL HARFİYAT SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ. -

Yargıda Konkordato İsyanı

Makam odalarında sürekli konkordato ile ilgili sorulara maruz kalan hakimler oda kapılarına yazı asmak zorunda kaldılar.

Yaşanan ekonomik krizle birlikte günden güne artan konkordato başvuruları adliyelerdeki iş yükünü çoğalttı. Konkordatonun kapsamını henüz tam olarak bilmeyen avukatlar ve şirket yetkililerinin hakimlere danışmak istemesi de adliye koridorlarındaki trafiği artırdı. Makamlarında sürekli konkordato sorularına maruz kalan hakimler de odalarının kapılarına uyarı yazıları yazmak zorunda kaldı.

Hakimlerden bazıları makam kapılarına astıkları yazılarda odada görüşmenin kanunen yasak olduğunu vurguladılar.

KANUNİ HATIRLATMA

Çağlayan Adliyesi’nde asliye ticaret mahkemeleri hakimlerinden bazıları oda kapılarına “Konkordato komiserliği talebi veya bilirkişilik talepleri konusunda görüşme talebinde bulunulmaması rica olunur” yazısı astı. Bazı hakimlerin ise “Hakimlerle odada görüşülmez, kanunen yasaktır” yazısını asmaları dikkat çekti. Kapıya astıkları yazılarda doğrudan “suç” uyarısında bulunan hakimler, “Sadece duruşmada görüşülür. Duruşma dışında ifade edilmek istenen her şey ön bürodan veya UYAP’tan dilekçe ile verilir. Hakime danışılmaz. Aksi hareket adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs olur” ifadelerini kullanarak, ilgili kanun maddelerini de hatırlattılar.

Mart ayından bu yana hemen hemen her gün birkaç şirketin başvurusuyla birlikte hayatımıza giren konkordatoya, 7 ay içerisinde binlerce şirket başvuru yaptı. Borçlarını zamanında ödemeyen veya ödememe riski bulunan şirketlerin süre istemek veya tenzilat yapılmak suretiyle muhtemel bir iflastan kurtulmak için şirket merkezinin bağlı bulunduğu yerdeki asliye ticaret mahkemesine başvurmasına konkordato deniliyor. Şahıs firmaları, sermaye şirketleri, kooperatifler, dernekler, vakıflar, alacaklılar ve şahıslar konkordato talep edebiliyor. Konkordatonun asliye ticaret mahkemesi tarafından kabul edilmesi ile birlikte mahkeme 3 kişiye kadar konkordato komiseri tayin ediyor. Bu komiserin görev ve yetkileri kanunla belirlenmesine rağmen yeni bir uygulama olması, bazı belirsizlikler ve şirket içi işleyişlerden kaynaklı sorunlar nedeniyle hakimlere danışılıyor. Bu nedenle hakimler ve avukatlar arasında zaman zaman gerginlikler yaşanıyor.

Kaynak: https://www.sozcu.com.tr/2018/gundem/yargida-konkordato-isyani-2693104/

Bir Cevap Yazın

Copied!